Saobraćaj u Begej Svetom Đurđu

U XIX veku putevi su građeni tako što su nasipani korovom, travom i zemljom, a na rubovima su kopani jendeci za odvod vode. Širina puteva obično je bila 6 hvati. Na ovaj način građena su tri poštanska puta 1830. godine, od kojih je jedan prolazio i kroz mesta: Vel. Bečkerek-Begej Sveti Đurađ-Pardanj-Temišvar.

Drugi vid transporta bio je plovni saobraćaj rekom Begej. Još za vreme uprave generala Mersija, Begej je bio divlja reka koja je plavila zemljište, pretvarajući ga u močvare, a onda je regulisan kanalom Begej. Kopanje begejskog kanala vršeno je u periodu od 1728. do 1733. godine, po planovima dvojice inženjera Faceta i Kajzera, i to u dužini od 70 km. Na održavanju kanala Begej, stanovnici mesta Begej Sveti Đurađ su tokom XVIII veka morali kulučiti u korist županije uz minimalne nadnice. Početkom XIX veka je izgrađen nasip, prvo na levoj pa na desnoj obali Begeja, visok 2 metra iznad najnižeg vodostaja i time su delimično zaustavljene poplave.

Begej je imao prvorazrednu ulogu u snabdevanju Temišvara, ali i svih mesta duž njegovog toka. Da je preko Begeja postojao još u XIX veku drveni most, znamo po tome što je on 1850. godine popravljan. Takođe, iz pravilnika opštine Begej Sveti Đurađ za 1887. godinu poznato nam je da su se teretne lađe iskrcavale u pristaništu u našem mestu. Ukoliko bi se lađe zadržale u pristaništu duže od osam dana, plaćale su novčanu taksu čiju visinu je određivala opština. Uporedo sa teretnim, kroz mesto su prolazile i putničke lađe, ali više podataka o njima nažalost nije sačuvano.

Kroz Begej Sveti Đurađ prolazila je pruga uskog koloseka koja je izgrađena na inicijativu grofa Andrije Čekonjića. Probna vožnja na pruzi Žombolj-Veliki Bečkerek, obavljena je 19. oktobra 1898. godine. Na usputnim stanicama voz je dočekivala razdragana publika, a govornici su svakom prilikom izražavali neskriveno zadovoljstvo povodom otvaranja nove železničke linije. Voz je istog dana u četiri časa popodne stigao na stanicu Veliki Bečkerek. Pruga je išla trasom Veliki Bečkerek-Begej Sveti Đurađ-Žombolj i povezivala kako mesta na tom putu, tako i Čekonjićeve posede. Veliki železnički most preko Begeja, koji je izgrađen početkom XX veka, prodat je u staro gvožđe.

Podelite članak