Саобраћај у Бегеј Светом Ђурђу

У XIX веку путеви су грађени тако што су насипани коровом, травом и земљом, а на рубовима су копани јендеци за одвод воде. Ширина путева обично је била 6 хвати. На овај начин грађена су три поштанска пута 1830. године, од којих је један пролазио и кроз места: Вел. Бечкерек-Бегеј Свети Ђурађ-Пардањ-Темишвар.

Други вид транспорта био је пловни саобраћај реком Бегеј. Још за време управе генерала Мерсија, Бегеј је био дивља река која је плавила земљиште, претварајући га у мочваре, а онда је регулисан каналом Бегеј. Копање бегејског канала вршено је у периоду од 1728. до 1733. године, по плановима двојице инжењера Фацета и Кајзера, и то у дужини од 70 км. На одржавању канала Бегеј, становници места Бегеј Свети Ђурађ су током XВИИИ века морали кулучити у корист жупаније уз минималне наднице. Почетком XИX века је изграђен насип, прво на левој па на десној обали Бегеја, висок 2 метра изнад најнижег водостаја и тиме су делимично заустављене поплаве.

Бегеј је имао прворазредну улогу у снабдевању Темишвара, али и свих места дуж његовог тока. Да је преко Бегеја постојао још у XИX веку дрвени мост, знамо по томе што је он 1850. године поправљан. Такође, из правилника општине Бегеј Свети Ђурађ за 1887. годину познато нам је да су се теретне лађе искрцавале у пристаништу у нашем месту. Уколико би се лађе задржале у пристаништу дуже од осам дана, плаћале су новчану таксу чију висину је одређивала општина. Упоредо са теретним, кроз место су пролазиле и путничке лађе, али више података о њима нажалост није сачувано.

Кроз Бегеј Свети Ђурађ пролазила је пруга уског колосека која је изграђена на иницијативу грофа Андрије Чекоњића. Пробна вожња на прузи Жомбољ-Велики Бечкерек, обављена је 19. октобра 1898. године. На успутним станицама воз је дочекивала раздрагана публика, а говорници су сваком приликом изражавали нескривено задовољство поводом отварања нове железничке линије. Воз је истог дана у четири часа поподне стигао на станицу Велики Бечкерек. Пруга је ишла трасом Велики Бечкерек-Бегеј Свети Ђурађ-Жомбољ и повезивала како места на том путу, тако и Чекоњићеве поседе. Велики железнички мост преко Бегеја, који је изграђен почетком XX века, продат је у старо гвожђе.

Поделите чланак