Добровољно ватрогасно друштво „Бегеј Свети Ђурађ“

Прва ватрогасна друштва у Војводини оснивана су овим редом:
Велики Бечкерек 1868. године,
Панчево 1871. године,
Нови Сад 1872. године,
Сомбор 1873. године,
Сента 1874. године,
Кикинда 1875. године,
Бегеј Свети Ђурађ 1889. године.

Организација добровољних ватрогасних друштава је била заснована на потреби благовременог и ефикасног деловања, а због изузетно тешких задатака у одбрани становништва и материјалних добара од пожара и других стихија, у њима је била неопходна строга дисциплина.
Од 1889. до 1918. године ДВД „Бегеј Свети Ђурађ“ је било добровољно ватрогасно друштво, а у међуратном периоду између 1918. и 1940. године, ДВД „Бегеј Свети Ђурађ“ се помиње и као ватрогасна чета. Краљ Александар И је 1933. године прописао Закон о организацији ватрогаства у Краљевини Југославији, којим је увео више одговорности у погледу обезбеђења од пожара и стихија.

Током целе године, а посебно за време жетве и вршидбе, ватрогасци ДВД „Бегеј Свети Ђурађ“ су редовно дежурали на торњу цркве. Користили су покретне ватрогасне пумпе са коњском запрегом које су просечно могле да избаце око 130 литара воде у минуту. Стални чланови су бесплатно добављали униформе које су могли носити празником и у другим свечаним приликама. Ватрогасна чета је приређивала забаве или је пак и сама учествовала у великим прославама у Бегеј Светом Ђурђу са осталим удружењима.
Чланови ватрогасне чете су углавном били Немци и Срби. Сви они су били осигурани против несрећних случајева код осигуравајућег друштва из Београда. Ватрогасна чета била је смештена у једној просторији зграде општине Бегеј Светог Ђурђа, која је целокупним средствима и дотирала рад друштва.

На фотографијама можете видети оригиналну даровну заставу ДВД „Бегеј Свети Ђурађ“ из 1934. године. Важан извор прихода ватрогасних друштава представљало је даривање „за заставу“. Добровољно ватрогасно друштво „Бегеј Свети Ђурађ“ је дародавцима прилога узвраћало показивањем захвалности са даровним или почасним „клинцима“. Такозвани „клинци“ дародаваца су мале месингане плочице на којима је угравирано име онога ко је новцем или прилогом у злату помогао постојање и рад друштва. На полеђини плочице имају клинове, којима се трајно усађују у држач заставе. Као што можете видети на једној од ових фотографија, дародавци нашем ДВД „Бегеј Свети Ђурађ“ су између осталих били: Краљ Александар И, Краљица Марија, Престолонаследник Петар и Принц Томислав.

Поделите чланак